Inwestycje alternatywne, czyli dywersyfikacja portfela

Inwestycje alternatywne, czyli dywersyfikacja portfela

O inwestowaniu w akcje, obligacje czy gotówkę wiadomo na tyle dużo, że inwestorzy albo decydują się na podjęcie działań w tym kierunku, pewni swoich umiejętności, albo rezygnują z nich z tego samego powodu. Wiele osób poszukuje takich celów inwestycyjnych, by nie tylko stanowiły one sposób na pomnażanie pieniędzy, ale by dodatkowo przynosiły satysfakcje w wielu innych sferach. Takie możliwości dają inwestycje alternatywne, nieoczywiste sposoby lokowania kapitału, aktywa o odrębnej specyfice, np. dzieła sztuki, znaczki, monety, przedmioty kolekcjonerskie, ale też sport, wino czy whisky i oczywiście kryptowaluta.

Inwestycje alternatywne dla cierpliwych

Inwestycje alternatywne charakteryzują się stosunkowo dużą odległością od ruchów, jakie przetaczają się przez rynek finansowy. Jego dynamika zwykle nie dotyczy inwestycji alternatywnych, a jeżeli nawet tak się dzieje, jest to wpływ pośredni, odczuwalny tylko wtedy, gdy inwestor zaczyna pozbywać się swoich inwestycji. To dlatego tego rodzaju inwestycje są dla osób cierpliwych, albo takich, które mogą przeczekać okres burzy i naporu mając nadzieję na lepsze czasy. 

Ciekawym rodzaje inwestycji alternatywnych jest inwestowanie w sztukę. To metoda dla osób, które posiadają sporą ilość gotówki, którą mogą zamrozić nawet na dłuższy czas. Jednak tego rodzaju inwestowanie obarczone jest jednym z nieoczekiwanych zagrożeń, jakim jest gust i poczucie estetyki. Z jednej strony to dobry doradca, ale wówczas inwestowanie alternatywne zamienia się w kolekcjonowanie, a z drugiej wręcz przeciwnie, emocjonalny stosunek do dzieła może łatwo przesłonić jego wartość inwestycyjną. Podejście kolekcjonerskie do inwestowania w sztukę znacząco wydłuża czas odbierania profitów, albo zmniejsza je wręcz do wartości odsetek bankowych w długim okresie czasu. 

Dlatego inwestowanie w sztukę sprawdza się u osób, które podchodzą do niego bez emocji, kupują i sprzedają wówczas, gdy nadarza się ku temu sprzyjająca okazja, potrafią poświęcić się bez reszty zadaniom i celom dochodowym. 

Powrót do góry